  • EDZTE618.2B
EDZTE618.2B
advertisement
Manufacturer No:
EDZTE618.2B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-EDZTE618.2B
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
EDZTE618.2B
Purchasing and Inquiry
EDZTE618.2B Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 5V is required.A voltage of 2% indicates the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches 500nA at its maximum.Zeners have a zener current of 5mA, so their design is highly flexible.For this device to operate properly, a peak reverse voltage of 500nA is recommended.
EDZTE618.2B Features
reverse leakage current of 500nA @ 5V
500nA @ 5V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the zener current of 5mA
EDZTE618.2B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor EDZTE618.2B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
EDZTE618.2B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    150mW
  • Voltage - Rated DC
    8.2V
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Base Part Number
    EDZ8V2
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    8.2V
  • Impedance
    30Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 5V
  • Power Dissipation
    150mW
  • Max Reverse Leakage Current
    500nA
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    8.2V
  • Zener Voltage
    8.2V
  • Voltage Tol-Max
    2%
  • Peak Reverse Current
    500nA
  • Voltage Tolerance
    2%
  • Zener Current
    5mA
  • Height
    600μm
  • Length
    1.2mm
  • Width
    800μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2%