  • EEE-FK1A472AM
EEE-FK1A472AM
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1A472AM
HK JDW NO:
590-EEE-FK1A472AM
Datasheet:
EEE-FK1A472AM
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1A472AM
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Size Code
    6767
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.47mA
  • Ripple Current
    1.8A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    35mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.35A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.25 %
  • Diameter
    16mm
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    19mm
  • Width
    17mm