  • EEE-TP1C471AP
EEE-TP1C471AP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-TP1C471AP
HK JDW NO:
590-EEE-TP1C471AP
Datasheet:
EEE-TP1C471AP
Description:
Cap Aluminum Lytic 470uF 16V 20% (10 X 10.2mm) SMD 500mA 3000h 125C Automotive Embossed T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-TP1C471AP
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2008
  • Series
    TP
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/TIN BISMUTH
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    4.6mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150mOhm
  • Lead Diameter
    900 μm
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    75.2μA
  • Ripple Current
    500mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    150mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    325mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    500mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.23 %
  • Ripple Current (AC)
    500mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm