  • EEU-EE2G680
EEU-EE2G680
advertisement
Manufacturer No:
EEU-EE2G680
HK JDW NO:
590-EEU-EE2G680
Datasheet:
EEU-EE2G680
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-EE2G680
    14 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    EE
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    400V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.642mA
  • Ripple Current
    1.47A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    514.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.47A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.24 %
  • Diameter
    18mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm