  • EEU-FK1A392
EEU-FK1A392
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FK1A392
HK JDW NO:
590-EEU-FK1A392
Datasheet:
EEU-FK1A392
Description:
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 3900UF,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FK1A392
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    3900μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.39mA
  • Tan Delta
    0.25
  • Impedance
    22mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.824A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.28A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm