  • EEU-FM0J332B
EEU-FM0J332B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FM0J332B
HK JDW NO:
590-EEU-FM0J332B
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-FM0J332B
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FM0J332B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • Series
    FM
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.2079mA
  • Ripple Current
    2.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.26
  • Impedance
    18mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.08A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.6A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.22 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm