  • EEU-FM1C331B
EEU-FM1C331B
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FM1C331B
HK JDW NO:
590-EEU-FM1C331B
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-FM1C331B
Description:
Cap Aluminum 330uF 16V 20% (8 X 11.5mm) Radial 5mm 950mA 3000 hr 105C Ammo Pack
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FM1C331B
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2006
  • Series
    FM
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    56mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    950mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    56mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    665mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    950mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm