  • EEU-FR1C221
EEU-FR1C221
advertisement
Manufacturer No:
EEU-FR1C221
HK JDW NO:
590-EEU-FR1C221
Datasheet:
EEU-FR1C221
Description:
Cap Aluminum Lytic 220uF 16V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 455mA 5000h 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-FR1C221
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    130mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    35.2μA
  • Ripple Current
    455mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    318.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    455mA @ 100kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm