  • EEU-TA1C102
EEU-TA1C102
advertisement
Manufacturer No:
EEU-TA1C102
HK JDW NO:
590-EEU-TA1C102
Package:
Radial, Can
Datasheet:
EEU-TA1C102
Description:
Cap Aluminum 1000uF 16V 20% (12.5 X 20mm) Radial 5mm 1490mA 2000 hr 125C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEU-TA1C102
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TA
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    42mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.16mA
  • Ripple Current
    1.49A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Impedance
    42mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.118A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.49A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm