  • EEV-FK2A470Q
EEV-FK2A470Q
advertisement
Manufacturer No:
EEV-FK2A470Q
HK JDW NO:
590-EEV-FK2A470Q
Datasheet:
EEV-FK2A470Q
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 100V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEV-FK2A470Q
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.531Lx0.531W 13.50mmx13.50mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Automotive
  • Additional Feature
    ESR IS MEASURED AT 100 KHZ
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    320mOhm
  • Size Code
    5353
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    500mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.07
  • Impedance
    320mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    375mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    500mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    500mA
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm