  • EFM32ZG222F32-QFP48
EFM32ZG222F32-QFP48
advertisement
Manufacturer No:
EFM32ZG222F32-QFP48
HK JDW NO:
715-EFM32ZG222F32-QFP48
Package:
48-TQFP
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM? Cortex?-M0+ 32-Bit Microcontroller Zero Gecko Series 48 Pin 24MHz 3V 48-TQFP
Purchasing and Inquiry
EFM32ZG222F32-QFP48 Overview
A space-saving advantage is that it is included in the 48-TQFP package. The way of mounting it is Surface Mount. Package Cut Tape (CT) contains it. Device with ARM? Cortex?-M0+ core processor issupported. During work, the temperature should remain at -40°C~85°C TA. Memory type FLASH is used for program memory. It has a number of 37I/Os. QUAD is the position of its terminals on the board. 48 terminationals are present. Part of the Zero Gecko series, this electrical component is used in a variety of applications. Because of the 3V voltage of the supply, high efficiency can be achieved. MICROCONTROLLER, RISC is this gadget's uPs/uC/peripheral IC. A total of 48 pins are used in its construction. Subcategory Microcontrollers includes this component. A device with a memory size of 32kB can store programs and data. Its core architecture is ARM. The system is highly efficient when working at a frequency of 24MHz. Using 3V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use. There are 2 timers/counters. It is one of the members of the CPU family CORTEX-M0. Using an oscillator type of Internal, it works.
EFM32ZG222F32-QFP48 Features
48-TQFP package
Mounting type of Surface Mount
Microcontrollers subcategory
EFM32ZG222F32-QFP48 Applications
There are a lot of Silicon Labs EFM32ZG222F32-QFP48 Microcontroller applications.
  • Fire alarms
  • Auto-breaking system
  • Christmas lights
  • Radio
  • Heater/Fan
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Blenders
  • Industrial instrumentation devices
  • Electromechanical control
  • Coffee machines
Step5Bar-code shipping tag
EFM32ZG222F32-QFP48
  • Package / Case
    48-TQFP
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Zero Gecko
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    48
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, I2S, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    37
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.98V~3.8V
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 4x12b; D/A 1x12b
    32b
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Core Architecture
    ARM
  • CPU Family
    CORTEX-M0
  • Number of ADC Channels
    4
  • Number of PWM Channels
    3
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    1.05mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm