  • EKMG350ELL221MHB5D
EKMG350ELL221MHB5D
advertisement
Manufacturer No:
EKMG350ELL221MHB5D
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-EKMG350ELL221MHB5D
Package:
Radial, Can
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EKMG350ELL221MHB5D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1998
  • Series
    KMG
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    270mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    270mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    405mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm