  • EKMG351ELLR47MF11D
EKMG351ELLR47MF11D
advertisement
Manufacturer No:
EKMG351ELLR47MF11D
HK JDW NO:
856-EKMG351ELLR47MF11D
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 350V RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EKMG351ELLR47MF11D
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Aluminium
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2004
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    11mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    27.5mA @ 100kHz