  • EKMH500VSN332MQ30T
EKMH500VSN332MQ30T
advertisement
Manufacturer No:
EKMH500VSN332MQ30T
HK JDW NO:
856-EKMH500VSN332MQ30T
Description:
KMH 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.85A 1.000Dia 25.40mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
EKMH500VSN332MQ30T
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.85A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.85A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.998A @ 100kHz
  • Diameter
    25.4mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.000Dia 25.40mm
  • Tolerance
    ±20%