  • EKXJ251ELL331MM40S
EKXJ251ELL331MM40S
advertisement
Manufacturer No:
EKXJ251ELL331MM40S
HK JDW NO:
856-EKXJ251ELL331MM40S
Description:
KXJ 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.46A 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 52
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKXJ251ELL331MM40S
    Radial, Can
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    250V
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3.4mA
  • Ripple Current
    1.46A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.46A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.285A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm