  • EMZA350ADA101MF80G
EMZA350ADA101MF80G
advertisement
Manufacturer No:
EMZA350ADA101MF80G
HK JDW NO:
856-EMZA350ADA101MF80G
Package:
Radial, Can - SMD
Purchasing and Inquiry
EMZA350ADA101MF80G Overview
A full charge has a ripple current of 280mA @ 100kHz volts.It is necessary to provide the ESR (Equivalent Series Resistance) of 340mOhm so that it can fully perform its functions.It is 112mA @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 0.303 7.70mm is recommended.The capacitor operates at a voltage of 35V - Rated DC.It is recommended to maintain the operating temperature at -55°C~105°C in order to maximize efficiency.
EMZA350ADA101MF80G Features
the ripple current is 280mA @ 100kHz.
the ripple current is 112mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 35V
an operating temperature of -55°C~105°C
EMZA350ADA101MF80G Applications
  • Industrial systems
  • Power supplies
  • Computer
  • Uninterruptible power supplies
  • Telecommunication
  • Frequency converters
  • Energy storage in pulse systems
  • Smoothing and filtering applications
  • Computer motherboards
  • Standard and switched mode power supplies
Step5Bar-code shipping tag
EMZA350ADA101MF80G
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    80
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2008
  • Series
    Alchip™- MZA
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    SOLVENT PROOF, RIPPLE CURRENT AND ESR IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    1.9mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    340mOhm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    2826
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    280mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    340mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    112mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    280mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    280mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    7.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.303 7.70mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    6.6mm