  • EKMG350ELL470ME11D
EKMG350ELL470ME11D
advertisement
Manufacturer No:
EKMG350ELL470ME11D
HK JDW NO:
856-EKMG350ELL470ME11D
Description:
KMG 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 90mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 2921
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EKMG350ELL470ME11D
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    90mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    90mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    162mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm