  • EKZE250ELL471MH20D
EKZE250ELL471MH20D
advertisement
Manufacturer No:
EKZE250ELL471MH20D
HK JDW NO:
856-EKZE250ELL471MH20D
Description:
Cap Aluminum Lytic 470uF 25V 20% (8 X 20mm) Radial 3.5mm 1250mA 3000h 105°C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EKZE250ELL471MH20D
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    1998
  • Series
    KZE
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.25A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    41mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    625mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.25A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm