  • EL4340IUZ
EL4340IUZ
advertisement
Manufacturer No:
EL4340IUZ
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-EL4340IUZ
Package:
Datasheet:
Description:
Video Amps Modules 3 Functions
Purchasing and Inquiry
EL4340IUZ Overview
24 pins are present on audio digital amplifier.This audio power amplifier is included in Other Consumer ICs.A total of 1 channels are available at the moment.The consumer IC type of the amplifier is VIDEO AMPLIFIER.If the supply voltage (Vsup) is not above 5V, the audio amplifier will not operate correctly.It is recommended that the operating temperature be less than 85°C.The working temperature should be at least -40°C.The maximum supply voltage (Vsup) is set to 5V.
EL4340IUZ Features
Other Consumer ICs subcategory
1 channels
EL4340IUZ Applications
There are a lot of Intersil Corporation EL4340IUZ Video Amps and Modules applications.
  • Analog and Digital Mixing Consoles
  • Audio Test and Measurement
  • Emergency call (eCall)
  • External Audio Amplifiers
  • Body Control Modules
  • General-Purpose Amplifier Applications
  • High-End A/V Receivers
  • Microphone Preamplifiers
  • Automotive external amplifier
Step5Bar-code shipping tag
EL4340IUZ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to EL4340IUZ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Consumer ICs
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    3
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5V
  • Power Supplies
    +-5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Supply Current-Max
    34mA
  • Bandwidth
    500000 kHz
  • Consumer IC Type
    VIDEO AMPLIFIER
  • Height Seated (Max)
    1.7272mm
  • Length
    8.6614mm
  • Width
    3.9116mm