  • ELC-09D180F
ELC-09D180F
advertisement
Manufacturer No:
ELC-09D180F
HK JDW NO:
590-ELC-09D180F
Datasheet:
ELC-09D180F
Step5Bar-code shipping tag
ELC-09D180F
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
  • Series
    09D
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.374Dia 9.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    38mOhm
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    2A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    4mm
  • Inductance
    18μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    38mOhm
  • Current
    1.1A
  • Max DC Current
    2A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • DC Current
    2A
  • Series Resistance
    38mOhm
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Diameter
    9.5mm
  • Height
    8.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.350 8.90mm