  • ELC-10E100L
ELC-10E100L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-10E100L
HK JDW NO:
590-ELC-10E100L
Step5Bar-code shipping tag
ELC-10E100L
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Radial, Vertical Cylinder
  • Surface Mount
    NO
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
  • Series
    10E
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    2.4A
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    7mm
  • Lead Diameter
    0.7 mm
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    0.01MHz
  • DC Resistance (DCR)
    38mOhm
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    10kHz
  • Rated Current-Max
    2.4A
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm