  • ELC-10E562L
ELC-10E562L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-10E562L
HK JDW NO:
590-ELC-10E562L
Datasheet:
ELC-10E562L
Step5Bar-code shipping tag
ELC-10E562L
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
  • Series
    10E
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Type
    Wirewound
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Current Rating
    120mA
  • Lead Pitch
    5mm
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Spacing
    7mm
  • Lead Diameter
    0.7 mm
  • Inductance
    5.6mH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    10.8Ohm
  • Max DC Current
    120mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Tolerance
    10%
  • RMS Current (Irms)
    120mA
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm