  • ELC-18B182L
ELC-18B182L
advertisement
Manufacturer No:
ELC-18B182L
HK JDW NO:
590-ELC-18B182L
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
ELC-18B182L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELC-18B182L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    18B
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    840mA
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Cylindrical
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Lead Length
    5mm
  • Lead Spacing
    7.5mm
  • Lead Diameter
    1 mm
  • Inductance
    1.8mH
  • Test Frequency
    0.01MHz
  • DC Resistance (DCR)
    650mOhm
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Inductance Frequency - Test
    10kHz
  • Rated Current-Max
    0.84A
  • Special Feature
    DC RESISTANCE IS MEASURED AT 20% TOLERANCE
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm