  • ELC-18E180
ELC-18E180
advertisement
Manufacturer No:
ELC-18E180
HK JDW NO:
590-ELC-18E180
Package:
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Datasheet:
ELC-18E180
Step5Bar-code shipping tag
ELC-18E180
  • Current Rating
    5.2A
  • Inductance
    18μH
  • Test Frequency
    10kHz
  • DC Resistance (DCR)
    19mOhm
  • Current
    3.8A
  • Max DC Current
    5.2A
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Height
    25.0952mm
  • Height Seated (Max)
    0.984 25.00mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    18E
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.748Dia 19.00mm
  • Tolerance
    ±20%