  • ELG-100-54B
ELG-100-54B
advertisement
Manufacturer No:
ELG-100-54B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-ELG-100-54B
Package:
Datasheet:
ELG-100-54B
Description:
Quantity:
In Stock : 10
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELG-100-54B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Output
    27V~54V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Dimming
    Analog, PWM
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    IP67
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C
  • Series
    ELG-100 (100W)
  • Size / Dimension
    6.89Lx2.48W x 1.40 H 175.0mmx63.0mmx35.5mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current, Voltage
  • Power (Watts)
    96W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cURus, ENEC, RCM
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Input (Min)
    100VAC
  • Current - Output (Max)
    1.78A