  • ELJ-FA100KF
ELJ-FA100KF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-FA100KF
HK JDW NO:
590-ELJ-FA100KF
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
ELJ-FA100KF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-FA100KF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    FA
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    2.7mm
  • Current Rating
    140mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    10μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.1Ohm Max
  • Current
    160mA
  • Max DC Current
    140mA
  • Frequency - Self Resonant
    36MHz
  • Q @ Freq
    30 @ 2.52MHz
  • Q Factor
    30
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    140mA
  • RMS Current (Irms)
    140mA
  • Height
    2.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.094 2.40mm