  • ELJ-FA820JF
ELJ-FA820JF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-FA820JF
HK JDW NO:
590-ELJ-FA820JF
Datasheet:
ELJ-FA820JF
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-FA820JF
    Select All
  • Mount
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ceramic, Ferrite
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e2
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • Composition
    Ceramic, Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.7mm
  • Construction
    Molded Chip
  • Current Rating
    60mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    82μH
  • Test Frequency
    2.52MHz
  • DC Resistance (DCR)
    10Ohm Max
  • Current
    800mA
  • Max DC Current
    60mA
  • Frequency - Self Resonant
    10MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    30 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    30
  • Q Factor
    30
  • DC Current
    60mA
  • Saturation Current
    800mA
  • Height
    2.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.094 2.40mm