  • ELJ-NCR18KF
ELJ-NCR18KF
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-NCR18KF
HK JDW NO:
590-ELJ-NCR18KF
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
ELJ-NCR18KF
Description:
FIXED IND 180NH 155MA 1.05 OHM
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-NCR18KF
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2008
  • Series
    NC
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
    1
  • Depth
    2.2mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    155mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    180nH
  • Test Frequency
    25.2MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.05Ohm Max
  • Current
    60mA
  • Max DC Current
    155mA
  • Frequency - Self Resonant
    300MHz
  • Q @ Freq
    10 @ 25.2MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • DC Current
    155mA
  • Height
    1.5748mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm