  • ELJ-NJ12NJF2
ELJ-NJ12NJF2
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-NJ12NJF2
HK JDW NO:
590-ELJ-NJ12NJF2
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ELJ-NJ12NJF2
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-NJ12NJF2
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    NJ
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.1mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    600mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    12nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    130mOhm Max
  • Max DC Current
    600mA
  • Frequency - Self Resonant
    6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    35 @ 250MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Case/Size Code
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm