  • ELJ-QE15NGFA
ELJ-QE15NGFA
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-QE15NGFA
HK JDW NO:
590-ELJ-QE15NGFA
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ELJ-QE15NGFA
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-QE15NGFA
    Select All
  • Q Factor
    15
  • Inductance Tolerance
    2%
  • Height
    787.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    QE
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Multilayer
  • Resistance
    340mOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Construction
    Chip
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    350mA
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    1mm
  • Inductance
    15nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    340mOhm Max
  • Current
    290mA
  • Max DC Current
    350mA
  • Frequency - Self Resonant
    4.4GHz
  • Q @ Freq
    15 @ 100MHz