  • ELJ-RE12NJFA
ELJ-RE12NJFA
advertisement
Manufacturer No:
ELJ-RE12NJFA
HK JDW NO:
590-ELJ-RE12NJFA
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ELJ-RE12NJFA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELJ-RE12NJFA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    3.997283mg
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RE
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Resistance
    350mOhm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    800μm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    400mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    12nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    350mOhm Max
  • Current
    350mA
  • Max DC Current
    400mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.8GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    10 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    10
  • Q Factor
    10
  • Inductance Tolerance
    5%
  • DC Current
    400mA
  • Height
    787.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm