  • ELXV101ELL221ML25S
ELXV101ELL221ML25S
advertisement
Manufacturer No:
ELXV101ELL221ML25S
HK JDW NO:
856-ELXV101ELL221ML25S
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 220UF 100V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ELXV101ELL221ML25S
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Voltage
    100V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.44A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    81mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    720mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.44A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm