  • EP1S40B956C6
EP1S40B956C6
advertisement
Manufacturer No:
EP1S40B956C6
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP1S40B956C6
Package:
956-BBGA
Datasheet:
EP1S40B956C6
Description:
3.5mm mm FPGAs Stratix® Series 956-BBGA 1.27mm mm 956
Quantity:
In Stock : 7049
Step5Bar-code shipping tag
EP1S40B956C6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    956-BBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stratix®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    956
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.425V~1.575V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    220
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    EP1S40
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B956
  • Number of Outputs
    822
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.51.5/3.3V
  • Number of I/O
    683
  • Number of Inputs
    822
  • Organization
    4697 CLBS
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    41250
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    4125
  • Number of CLBs
  • Length
    40mm
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Width
    40mm