  • EP3C16E144C8N
EP3C16E144C8N
advertisement
Manufacturer No:
EP3C16E144C8N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP3C16E144C8N
Package:
144-LQFP Exposed Pad
Datasheet:
EP3C16E144C8N
Description:
1.6mm mm FPGAs Cyclone? III Series 144-LQFP Exposed Pad 0.5mm mm 144
Purchasing and Inquiry
EP3C16E144C8N Overview
Fpga chips is supplied in the 144-LQFP Exposed Pad package. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 84 I/Os for transferring data in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 15408 logic elements/cells. Power is provided by a 1.2V-volt supply. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.15V~1.25V. FPGAs belonging to the Cyclone? III series are a type of FPGA that belong to the Cyclone? III series of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within 0°C~85°C TJ at all times. During the installation of this device, 84 outputs were incorporated. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 144 terminations. This device is equipped with 516096 RAM bits in terms of its RAM si516096e. Related parts can be found by using its base part number EP3C16. A total of 963 LABs/CLBs make up this FPGA array. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 472.5MHz, to create the signal.
EP3C16E144C8N Features
84 I/Os
Up to 516096 RAM bits
EP3C16E144C8N Applications
There are a lot of Intel EP3C16E144C8N FPGAs applications.
  • Automation
  • ADAS
  • Data Center
  • Software-defined radios
  • Data center search engines
  • Artificial intelligence (AI)
  • Random logic
  • Cryptography
  • Aircraft navigation
  • Telecommunication
Step5Bar-code shipping tag
EP3C16E144C8N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    144-LQFP Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Cyclone® III
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    MATTE TIN (472) OVER COPPER
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.15V~1.25V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP3C16
  • JESD-30 Code
    R-PQFP-G144
  • Number of Outputs
    84
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of I/O
    84
  • Clock Frequency
    472.5MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    15408
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    963
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm