  • EP3SE80F1152C2N
EP3SE80F1152C2N
advertisement
Manufacturer No:
EP3SE80F1152C2N
HK JDW NO:
386-EP3SE80F1152C2N
Datasheet:
EP3SE80F1152C2N
Description:
3.9mm mm FPGAs Stratix? III E Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
EP3SE80F1152C2N Overview
Fpga chips is supplied in the 1152-BBGA, FCBGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Having 744 I/Os makes data transfers more coherent. A fundamental building block is made up of 80000 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 0.9V powers it. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. This device is powered by a 0.86V~1.15V battery. It is a type of FPGA belonging to the Stratix? III E seies. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. This device is equipped with 744 separate outputs, which makes it a very versatile device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 6843392 bFpga chipss. If you are looking for related parts, you can use the base part number EP3SE80 as a starting point. The FPGA consists of 3200 LABs/CLBs. It is powered by a 1.2/3.3V battery, which can be purchased separately. Most of the time, it uses a crystal oscillating at 800MHz to generate the signal. Furthermore, it can be distinguished by the presence of a feature called IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY.
EP3SE80F1152C2N Features
744 I/Os
Up to 6843392 RAM bits
EP3SE80F1152C2N Applications
There are a lot of Intel EP3SE80F1152C2N FPGAs applications.
  • Ecosystem
  • ASIC prototyping
  • Device controllers
  • Solar Energy
  • Data Mining
  • Medical Applications
  • Voice recognition
  • Data Center
  • Industrial Ethernet
  • Automation
Step5Bar-code shipping tag
EP3SE80F1152C2N
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM 1.05 TO 1.15V SUPPLY
  • Voltage - Supply
    0.86V~1.15V
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    EP3SE80
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
  • Clock Frequency
    800MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    80000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    3200
  • Height Seated (Max)
    3.9mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm