  • EP4CE40F23I8LN
EP4CE40F23I8LN
advertisement
Manufacturer No:
EP4CE40F23I8LN
HK JDW NO:
386-EP4CE40F23I8LN
Datasheet:
EP4CE40F23I8LN
Description:
2.4mm mm FPGAs Cyclone? IV E Series 484-BGA 1mm mm 484
Purchasing and Inquiry
EP4CE40F23I8LN Overview
Fpga chips is supplied in the 484-BGA package. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. Having 328 I/Os makes data transfers more coherent. To form a fundamental building block, there are 39600 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1V volts needs to be provided. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. In order to operate it, it requires a voltage supply of 0.97V~1.03V . FPGAs belonging to the Cyclone? IV E series are a type of FPGA that belong to the Cyclone? IV E series of FPGAs. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. With this device, you will be able to make use of 331 outputs. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. As a whole, it has 484 terminations. There are 1161216 RAM bits that are available with this device. In order to find related parts, you can use its base part number EP4CE40. 2475 LABs and CLBs are built into this FPGA. This is a battery operated device that operates on 11.2/3.32.5V. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 362MHz .
EP4CE40F23I8LN Features
328 I/Os
Up to 1161216 RAM bits
EP4CE40F23I8LN Applications
There are a lot of Intel EP4CE40F23I8LN FPGAs applications.
  • Enterprise networking
  • Medical imaging
  • Electronic Warfare
  • Secure Communication
  • DO-254
  • Consumer Electronics
  • Telecommunication
  • Security systems
  • Digital signal processing
  • Data Mining
Step5Bar-code shipping tag
EP4CE40F23I8LN
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
    484
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    0.97V~1.03V
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Base Part Number
    EP4CE40
  • Number of Outputs
    331
  • Power Supplies
    11.2/3.32.5V
  • Number of I/O
    328
  • Clock Frequency
    362MHz
  • Number of Inputs
    331
  • Number of Logic Elements/Cells
    39600
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    2475
  • Height Seated (Max)
    2.4mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm