  • EP4SE360F35I3N
EP4SE360F35I3N
advertisement
Manufacturer No:
EP4SE360F35I3N
HK JDW NO:
386-EP4SE360F35I3N
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP4SE360F35I3N
Description:
3.6mm mm FPGAs STRATIX? IV E Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
EP4SE360F35I3N Overview
This package is included in the 1152-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. Its 744 I/Os help it transfer data more efficiently. To form a fundamental building block, there are 353600 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 0.9V. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. The supply voltage of the device is 0.87V~0.93V , at which it runs. The STRATIX? IV E Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. The operating temperature should be kept at -40°C~100°C TJ when operating. A device such as this one has 744 outputs built into it. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 23105536 bfpga electronics s of RAM. Its base part number EP4SE360 can be used to find related parts. The FPGA is built as an array of 14144 latches or CLBs. Fpga electronics operates from a 0.91.2/31.52.5V power supply. A crystal oscillating at 717MHz is one of the most common components of this device.
EP4SE360F35I3N Features
744 I/Os
Up to 23105536 RAM bits
EP4SE360F35I3N Applications
There are a lot of Intel EP4SE360F35I3N FPGAs applications.
  • Automation
  • Digital signal processing
  • Scientific Instruments
  • Wired Communications
  • Distributed Monetary Systems
  • Data center search engines
  • Software-defined radio
  • Consumer Electronics
  • Medical Electronics
  • Software-defined radios
Step5Bar-code shipping tag
EP4SE360F35I3N
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Series
    STRATIX® IV E
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    3A001.A.7.A
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP4SE360
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    744
  • Power Supplies
    0.91.2/31.52.5V
  • Number of I/O
    744
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    353600
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    14144
  • Height Seated (Max)
    3.6mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm