  • EP4SGX110DF29C3N
EP4SGX110DF29C3N
advertisement
Manufacturer No:
EP4SGX110DF29C3N
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-EP4SGX110DF29C3N
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
EP4SGX110DF29C3N
Description:
3.3mm mm FPGAs Stratix® IV GX Series 780-BBGA, FCBGA 1mm mm 780
Quantity:
In Stock : 12718
Step5Bar-code shipping tag
EP4SGX110DF29C3N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stratix® IV GX
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.93V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    EP4SGX110
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    372
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    0.91.2/31.52.5V
  • Number of I/O
    372
  • Clock Frequency
    717MHz
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    105600
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    4224
  • Height Seated (Max)
    3.3mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm