  • EP7312-CVZ-90
EP7312-CVZ-90
advertisement
Manufacturer No:
EP7312-CVZ-90
Manufacturer:
Cirrus Logic Inc.
HK JDW NO:
143-EP7312-CVZ-90
Package:
208-LQFP
Datasheet:
EP7312-CVZ-90
Description:
ARM7TDMI Microprocessor EP7 Series EP7312 208-Pin 90MHz 208-LQFP
Purchasing and Inquiry
EP7312-CVZ-90 Overview
Since the microprocessor is packed in 208-LQFP, shipping overseas is convenient. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. There are 1 Core 32-Bit cores per bus width on the CPU. Recognize operating temperatures around 0°C~70°C TA. The EP7 series contains it. A ARM7TDMI processor is present in this CPU. This CPU uses SDRAM RAM controllers. Featuring DAI, IrDA, SSI, UART interfaces, this microprocessor can better serve you. The CPU runs at 2.5V 2.7V 3.0V 3.3V when it comes to I/O. To find variants of the microprocessor, try searching with EP7312. At 90MHz, the CPU operates. To learn about the functions of the pins 208 please refer to their datasheets. Data can be transferred over 32b bandwidths. CPU microprocessors shouldn't be used in environments above 70°C. 1 cores are present in this processor. From 2.5V, the micro processor can be used. 208-LQFP package is offered by suppliers. A 48kB amount of RAM (Random-Access Memory) is designed. CPU programs transfer data via 27 I/Os.
EP7312-CVZ-90 Features
ARM7TDMI Core
32b-Bit Data Bus Width
1-Core CPU
48kB RAM
27 I/Os
EP7312-CVZ-90 Applications
There are a lot of Cirrus Logic Inc. EP7312-CVZ-90 Microprocessor applications.
  • Guidance-GPS
  • Mice
  • Hard drives
  • Process control devices
  • Instrument control
  • 3D printers
  • Coffee machines
  • Missile control
  • Safety -airbags, automatic braking system (ABS)
  • 8. Navigation control field
Step5Bar-code shipping tag
EP7312-CVZ-90
  • Package / Case
    208-LQFP
  • Number of Pins
    208
  • Supplier Device Package
  • Weight
    2.587007g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1999
  • Series
    EP7
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Frequency
    90MHz
  • Base Part Number
    EP7312
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Interface
    Serial, UART
  • Number of I/O
    27
  • Speed
    90MHz
  • RAM Size
    48kB
  • Core Processor
    ARM7TDMI
  • Access Time
    90 μs
  • Data Bus Width
    32b
  • Core Architecture
    ARM
  • Max Frequency
    90MHz
  • Voltage - I/O
    2.5V 2.7V 3.0V 3.3V
  • Number of Cores/Bus Width
    1 Core 32-Bit
  • Graphics Acceleration
    No
  • RAM Controllers
    SDRAM
  • Additional Interfaces
    DAI, IrDA, SSI, UART
  • Number of Cores
    1
  • Security Features
    Hardware ID
  • Display & Interface Controllers
    Keypad, LCD, Touchscreen
  • Height
    1.4mm
  • Length
    29.6mm
  • Width
    29.6mm