  • ERA-2AEB47R5X
ERA-2AEB47R5X
advertisement
Manufacturer No:
ERA-2AEB47R5X
HK JDW NO:
590-ERA-2AEB47R5X
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ERA-2AEB47R5X
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-2A Series, Thin Film, 47.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 7383
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERA-2AEB47R5X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERA-2A
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    47.5Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60115-8
  • Packing Method
    TR, PUNCHED
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Working Voltage
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm