  • ERA-2HRC4991P
ERA-2HRC4991P
advertisement
Manufacturer No:
ERA-2HRC4991P
HK JDW NO:
590-ERA-2HRC4991P
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
ERA-2HRC4991P
Description:
ERA-2H Series, Thin Film, 4.99kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.25%, -55°C~125°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERA-2HRC4991P
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ERA-2H
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±0.25%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    4.99kOhm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm