  • ERA-3AEB8871V
ERA-3AEB8871V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-3AEB8871V
HK JDW NO:
590-ERA-3AEB8871V
Datasheet:
ERA-3AEB8871V
Description:
FIXED RESISTOR ERA-3A Series, Thin Film, 8.87kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 111
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
ERA-3AEB8871V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    8.87kOhm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Max Power Dissipation
    100mW