  • ERA-6AEB1070V
ERA-6AEB1070V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-6AEB1070V
HK JDW NO:
590-ERA-6AEB1070V
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ERA-6AEB1070V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-6A Series, Thin Film, 107Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3688
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ERA-6AEB1070V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    ERA-6A
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    107Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60115-8
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Technology
    METAL GLAZE/THICK FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    100V
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm