  • ERJ-3BQJ3R0V
ERJ-3BQJ3R0V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-3BQJ3R0V
HK JDW NO:
590-ERJ-3BQJ3R0V
Datasheet:
ERJ-3BQJ3R0V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 3Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 1542
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-3BQJ3R0V
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    3Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Working Voltage
    0.866V
  • Height
    558.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm