  • ERJ-2RKF69R8X
ERJ-2RKF69R8X
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-2RKF69R8X
HK JDW NO:
590-ERJ-2RKF69R8X
Datasheet:
ERJ-2RKF69R8X
Description:
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/10W 0402
Purchasing and Inquiry
Features
Small size and lightweight
High reliability…Metal glaze thick film resistive element and three layers of electrodes
Compatible with placement machines … Taping packaging available
Suitable for both reflow and flow soldering
Low Resistance Tolerance : ERJXG, 1G, 2R, 3E, 6E, 8E, 14, 12, 1T :±1 % ERJ1R, 2R, 3R, 6R :±0.5 %
Reference Standard … IEC 60115-8,JIS C 5201-8,JEITA RC-2134C
AEC-Q200 compliant (except ERJXG,ERJ1R)
RoHS compliant
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-2RKF69R8X
    16 Weeks
  • Mount
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    500μm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Voltage - Rated
    50V
    0402 (1005 Metric)
  • REACH SVHC
    Yes
  • Height
    406.4μm
  • Resistance
    69.8Ohm
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Power Rating
    100mW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Max Power Dissipation
    100mW
    Automotive AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Military Standard
    Not
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W