  • ERA-6AEB1743V
ERA-6AEB1743V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-6AEB1743V
HK JDW NO:
590-ERA-6AEB1743V
Datasheet:
ERA-6AEB1743V
Description:
FIXED RESISTOR ERA-6A Series, Thin Film, 174kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 7683
Step5Bar-code shipping tag
ERA-6AEB1743V
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    174kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60115-8
  • Power Rating
    125mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TAPE, PUNCHED
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Technology
    METAL FILM
  • Depth
    1.25mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm