  • ERA-8APB8661V
ERA-8APB8661V
advertisement
Manufacturer No:
ERA-8APB8661V
HK JDW NO:
590-ERA-8APB8661V
Datasheet:
ERA-8APB8661V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERA-8A Series, Thin Film, 8.66kOhm, 0.25W 1/4W, ±0.1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERA-8APB8661V
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Temperature Coefficient
    ±15ppm/°C
  • Resistance
    8.66kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W