  • ERJ-6BQF1R6V
ERJ-6BQF1R6V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-6BQF1R6V
HK JDW NO:
590-ERJ-6BQF1R6V
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
ERJ-6BQF1R6V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 1.6Ohm, 0.333W 1/3W, ±1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-6BQF1R6V
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.6Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.333W 1/3W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION, IEC60115-8
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.33W
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm