  • ERJ-8BQF1R8V
ERJ-8BQF1R8V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-8BQF1R8V
HK JDW NO:
590-ERJ-8BQF1R8V
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ERJ-8BQF1R8V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 1.8Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 18748
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-8BQF1R8V
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.8Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    HIGH PRECISION, IEC60115-8
  • Packing Method
    TR, PUNCHED, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    0.9487V
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm