  • ERJ-P03F7502V
ERJ-P03F7502V
advertisement
Manufacturer No:
ERJ-P03F7502V
HK JDW NO:
590-ERJ-P03F7502V
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
ERJ-P03F7502V
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, ERJ Series, Thick Film, 75kOhm, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
ERJ-P03F7502V
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    75kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    150V
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm